Letos jste viděli
MFF KlatovyCimbálová muzika Harafica
speciální host pátečního večera
Harafica patří mezi neodmyslitelné prvky uherskohradišťského folkloru a je známá svým bohatým vystupováním na koncertech, besedách u cimbálu a dalších kulturních akcích. Spolupracuje s renomovanými sólisty a dalšími hudebními tělesy, jako jsou například Janáčkova Filharmonie Ostrava, Hradišťan, VÚS Ondráš nebo orchestr SĽUK z Bratislavy.
Muzika se během let plně vyprofilovala jako progresivní cimbálová muzika, která čerpá ze základů uherskohradišťského Dolňácka a postupně obohacuje svůj repertoár o písně z jiných regionů Moravy, Slovenska, Maďarska a Rumunska. Kromě prolínání s prvky jiných žánrů se muzikanti věnují autorské písňové tvorbě.
Na začátku roku 2022 muzika absolvovala úspěšné koncertní turné v USA, kam se v roce 2023 muzika vrátila na vánoční tour.
Lidový taneční soubor Dzēse
Lotyšsko
Dzēse je soubor tanečních nadšenců z obce Skrīveri v samém středu Lotyšska.
Svým již téměr dvacetiletým příkladem inspirují mladší generace nejen v tanci, ale i v radosti ze společného tvoření. Každý je úplně jiný, přesto dohromady tvoří pod vedením Gity Skudry nevšední taneční harmonie.
Landjugend Schreez
Německo
Taneční soubor byl založen v roce 1950 v Bocksrücku. Členové souboru pořádají zábavy, hrají divadelní hry, tráví společně čas, jezdí na výlety a na festivaly jako v případě Klatov. Mezi každoroční tradice, které soubor udržuje, patří stavění máje, muzejní slavnosti, stužkování a dožínky.
Mládežnický soubor Schreez tančí typický bavorský lidový tanec už asi od roku 1960 za doprovodu vlastního muzikanta a jeho “Quetschen” (harmoniky).
Soubor se aktivně účastní soutěží, ve kterých se pravidelně umisťuje na předních příčkách a posledním úspěchem bylo druhé místo v okresní soutěži v Bayreuthu.
Folklorní soubor Limbora
Slovenský folklórny súbor v Prahe
Folklorní soubor Limbora je soubor, kterého hlavním cílem je uchovávání a rozvíjení různých forem tradičního slovenského lidového umění a jejich prezentace doma i v zahraničí. Soubor se skládá ze tří skupin rozdělených dle věku členů, a tak se v souboru potkají děti (Malá Limborka), dorost (Limborka) studenti i dospělí (Limbora).
Soubor vloni oslavil své 70. výročí a stále se těší hojné účasti diváků na jejich tradičních vystoupeních jako jsou Vianoce s Limborou, Folklor bez hranic nebo mezinárodní folklorní festival Praha srdce národů, který soubor každoročně pořádá. FS Limbora prezentuje lidové tance a zpěvy různých regionů Slovenska, a tak se diváci mohou těšit na pestrý taneční i hudební program.
Folklorní soubor Vyslúžilci z Kyjova
Folklorní soubor Vyslúžilci vznikl v roce 2006. Členskou základnu tvoří bývalí
tanečníci folklorních souborů Kyjovska.
Soubor vystupuje nejenom v domovském městě Kyjov, ale i na festivalech po celé České republice. Představil se např. na festivalech v Mělníku, Klatovech, Petrově, Miloticích, Praze, Hradci Králové apod. za svou více než 15 letou historii navštívil i několik zahraničních festivalů – Turecko, Bulharsko, Čína, Slovensko, Portugalsko. Programem souboru jsou převážně párové tance z Kyjovska.
Vedoucí souboru je Mgr. Blažena Sedlářová
Dětský folklorní soubor Kyjovánek
Soubor vznikl v roce 1976, jako nemladší složka Slováckého souboru, který má v Kyjově již více než šedesátiletou tradici. Od počátku je pravidelným účastníkem okresních, krajských i národních přehlídek. Soubor má na svém kontě řadu ocenění i několik zahraničních zájezdů.
Soubor zpracovává dětské hry, písně a tance z kyjovského Dolňácka. Před několika lety realizoval i obnovení dětských obchůzek, jako je Vynášení Moreny, velikonoční hrkání, obchůzka královniček a Lucky.
K dnešnímu dni tančí v souboru přes 60 dětí ve věku 3–16 let. Hudební doprovod souboru zajišťuje cimbálová muzika Jablúčko. Vedoucí souboru je Mgr. Blažena Sedlářová.
Folklorní soubor Krušnohor
Chomutov
Folklorní soubor Krušnohor vznikl v r. 1988 při Kulturním a společenském středisku v Chomutově, kde působí dosud.
V současné době má soubor 2 složky — dětskou a dospělou. Soubor doprovází vlastní lidová muzika v obsazení housle, kontrabas, akordeon a klarinet. V Klatovech se můžeme těšit na vystoupení dospělé části souboru.
Krušnohor zpracovává folklorní materiál Krušnohoří, Karlovarska a celé západní a jihozápadní části Čech. Soubor je pravidelným účastníkem přehlídek a festivalů v České republice i v zahraničí. Uměleckou vedoucí je Mgr. Jaroslava Macháčková.
Folklorní soubor Chorošek
host středečního před festivalového večera
Chorošek je skupina žáků fungující pod ZŠ, ZUŠ a MŠ Stachy. Dudácká muzika vznikla v roce 2012 z malé selské muziky, kdy paní učitelka Lenka Čížková, která se hudebně vzdělávala v ZUŠ Strakonice na klarinety a v soukromých hodinách u pana Josefa Režného, který je mimo jiné zakladatelem MDF ve Strakonicích, začala ve Stachách vychovávat své první žáky na klarinet a české dudy. Postupem času se přidávaly další nástroje (B klarinet, kontrabas), až vznikla dudácká muzika Chorošek. K ní se do Klatov připojí taneční složka Žežulenka, kterou vede paní učitelka Michaela Vacíková při ZŠ Zdíkov.
Na vystoupeních zaznívají nejen písně známé lidové, ale i rekonstrukce starých zápisů, nápěvů z české i německé oblasti Šumavy a Pošumaví, které se snaží soubor oživit.
Zita Skořepová Honzlová & Badr Tachouche
čtvrteční přednáškový koncert
Před zrodem moderní hebrejštiny se zpěv v jazyce Starého zákona ve středovýchodní Evropě zřídka nesl mimo stěny synagog a dodnes je v ortodoxním judaismu vyhrazen pouze mužům bez doprovodu hudebních nástrojů. Přestože i v lidových židovských písních v jazyce jidiš se poukazuje na duchovní sféru, převládla zde světská tematika. Jidiš písně začaly vznikat na územích dnešního Polska a dále na východ až v moderní době a poskytly prostor pro vyjádření škály pocitů a témat od ironie po milostnou touhu. Některé dokonce pronikly do širšího povědomí a staly se součástí populární kultury mimo okruh židovských komunit.
Jak ale Židé přistupovali k hudbě a zpěvu v oblasti Blízkého Východu a severní Afriky? I zde po staletí žily židovské komunity, které migrovaly spolu s rozličným repertoárem a nacházely inspiraci například v arabské duchovní i světské poezii a hudbě. Nejedna sefardská modlitba nebo paraliturgický hymnus v hebrejštině tak mají své vzory v arabských milostných písních.
V závěrečné speciální části program nabídne nápěvy s paralelními hebrejskými, arabskými i aramejskými texty.
Zita Skořepová Honzlová, Ph.D. v současnosti vede oddělení etnomuzikologie a etnochoreologie Etnologického ústavu AV ČR, zaměřuje se na hudbu menšin, urbánní etnomuzikologický výzkum a folklorní revivalismus. Badr Tachouche, Ph.D. přednáší na Anglo-American University, specializuje se na islámská studia a mezináboženský dialog v uměleckých projevech.
Dětský folklorní soubor Šumavánek
Klatovy
Během působnosti souboru Šumava se zrodila myšlenka o založení dětského folklorního souboru, kde by se lidové písně a tance šířily také mezi dětmi. V roce 1983 založila Irena Valentová dětský folklorní soubor v Klatovech, který dostal jméno Šumavánek. Na její práci navázal Zdeněk Valenta ml. za pomoci Hany Červenkové. V současnosti soubor vede Olga Reitmajerová s pomocí Terezy Taichmanové a Adriany Mlćákové.
V současné době tančí děti ve věku 3 — 17 let. Šumavánek se pravidelně účastní soutěžních přehlídek a mnoha dětských folklorních festivalů.
Cílem souboru je zajistit pokračovatele dospělého souboru Šumava. Členové dětského souboru jsou zárukou, že říkanky, písně a tance našeho kraje nezaniknou a budou pokračovat v šíření lidové kultury svého regionu — Pošumaví — Klatovsko.
Folklorní soubor Šumava
Klatovy
Folklorní soubor Šumava vznikl v r. 1956 v Klatovech. Založila jej Jarmila Horejcová a na její práci navázali Dagmar Altmanová, Dagmar Hostýnková, Hana Haladová, Zdeněk Valenta st., Irena Valentová, Iveta Lízancová.
V současné době je vedoucí souboru Denisa Valentová spolu se Šárkou Štěrbovou Krejčovou.
Soubor od svého založení sbírá, uchovává a šíří lidové umění oblasti Klatovska a Pošumaví. Svůj repertoár měli tanečníci možnost předvést na mnoha folklorních festivalech doma i v zahraničí.
Pro všechny tanečníky je folklor velkým koníčkem, kterému se věnují od útlého dětství. Neméně podstatnou částí souboru Šumava je hudební složka, kterou v současnosti vede Jan Hrdina.